Loading...

Z jakich materiałów wykonane są rajstopy?

Chciałabym dzisiaj przedstawić wam rodzaje materiałów z których zrobione są rajstopy oraz inne produkty pończosznicze. Które są najlepsze, a zarazem wytrzymałe ? Zapraszam do przeczytania dzisiejszego artykułu dotyczącego tych zagadnień.

Rajstopy produkowane są z nylonu lub podobnych włókien sztucznych. Współczesną wersję rajstop wynaleziono około 1960 roku i produkcja ich trwa do dziś. Materiały możemy podzielić na dwie kategorie, te uzyskane w sposób naturalny oraz sztuczny. Oba te materiały są niezbędne w produkcji rajstop, a ich połączenie naturalne i syntetyczne nadaje końcowemu produktowi wytrzymałość, miękkość oraz delikatność.

Przykładowe rajstopy

Podstawowe materiały

Poliamid – jest najstarszym z włókien stosowanych do produkcji wyrobów pończoszniczych. Opracowanie go stało się rewolucją w produkcji pończoch i stworzyło możliwości stworzenia elastycznych rajstop znanych nam dzisiaj. Chechuje je trwałość, a materiał z nich wykonany nie gniecie się i jest rozciągliwy.

Elastan – odpowiada za dopasowywanie się rajstop do sylwetki i za utrzymanie odpowiedniej formy i kształtu rajstop czy pończoch. Stosuje się go w produkcji rajstop zimowych, legginsów oraz bielizny termoaktywnej.

Lycra 3D – Materiał ma bardzo dobre właściowości. świetnie się rozciąga i idealnie przylegają do nóg.

Stretch – Elastyczna tkanina i bardzo rozciągliwa. Nie opina nóg tak jak lycra, może się wyciągać, jest szorstka. Produkuje się z niej często niższej jakości rajstopy.

Mikrofibra – mieszanka włókien poliamidowych i poliestrowych. Jest puszysta, gęsta, bardzo wytrzymała, odporna na zaciągnięcia, a do tego lekka i miękka. Z mikrofibry produkuje się wysokiej jakości rajstopy kryjące i pół kryjące.

Wełna – Ciepły, naturalny materiał, dodaje się go do grubszych, zimowych rajstop. Miła w dotyku, nie gnie się i nie wyciąga, świetnie trzyma temperature. Jest materiałem podstawowym do którego często dodaje się domieszki innych materiałów.

Akryl – włókno polimerowe, które jest zamiennikiem wełny. Akryl jest ciepły, miękki w dotyku i puszysty, dodaje się go do grubszych rajstop.

Bawełna – włókno naturalne o pochodzeniu roślinnym bardzo dobrze trzyma temperaturę. Pozwala skórze oddychać i jest miła w dotyku. Przy produkcji rajstop często stosuje się bawełne egipską.

Który materiał wybrać?

Przy zakupie należy zwracać uwagę na to co napisane jest na opakowaniu, mamy dokładnie napisaną grubość rajstop oraz z jakiego materiału są wykonane. W zależności od potrzeb należy wybrać takie które nam najbardziej odpowiadają.

A Wy jakie rajstopy najczęściej wybieracie? Sugerujecie się czymś czy raczej pochopny zakup?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o